رنگ ترمووود آلمانی

رنگ ترمووود

رنگ ترمووود یک پوشش مقاوم برای چوب ترمو به حساب می آید. اما قبل از اینکه در مورد رنگ ترمووود صحبت کنیم به اطراف خود نگاهی بفرمایید. چه اشیائ چوبی را در اطراف خود می بینید؟ استحکام بالا، قیمت مناسب و زیبایی موجب استفاده زیاد از چوب در ساخت و ساز و چیدمان شده است. دلیل زیبایی چوب وجود نقش ها و گره ها در بافت آن است. اگر با دقت بیشتری توجه کنید متوجه میشوید که اکثر محصولات چوبی رنگ آمیزی شده اند. رنگ باعث جلوه بیشتر و دوام محصول می شود. اما به این شرط که رنگ آمیزی باعث پنهان شدن گره ها و نقوش چوب نشود. این نکته بسیار ظریف و مهم است.

خوشبختانه ترمووود به خودی خود خوش رنگ است. رنگ قهوه ای پخته که بر اثر حرارت بالا بر نقش ها و گره های چوب نشسته است. اما با استفاده از رنگ های مخصوص، میتوان به نحوی این محصول چوبی را رنگ آمیزی نمود که خط ها و نقوش چوب پنهان نشوند. خواص رنگ ترموود از چوب در برابر اشعه ماورائ بنفش نور خورشید محافظت می نماید. در مقاله رنگ ترمووود در مورد رنگ چوب، مزایای آن، برندهای مورد تایید، انواع رنگ ترموود، روش رنگ آمیزی و دیگر جزئیات آن به طور کامل توضیح داده شده است.

رنگ چوب فضای باز

به طور کلی ترموود برای اجرا در فضای باز تولید می شود. پس رنگ های مخصوص ترموود باید در برابر عوامل محیطی مقاوم باشند. به عنوان مثال باید در برابر اشعه مضرر نور خورشید، رطوبت و نفوذ حشرات مقاومت ترمووود را بالا ببرد. البته این نکته به این معنا نیست که ترمووود به تنهایی در برابر این عوامل آسیب پذیر است. بلکه طول عمر چوب ترمو به کمک رنگ آمیزی بیتشر میشود. مثلا از 60 سال به 80 یا بیشتر.

مزایای استفاده از رنگ روی چوب

همانطور که پیشتر اشاره شد رنگ آمیزی طول عمر آن را بالا میبرد. مقاوم به اشعه ماورا بنفش خورشید است. رنگ هایی که برای ترموود تولید میشوند عمدتا برپایه روغن هستند و از طیف گسترده رنگی برخوردار می باشند. استفاده از رنگ ها راحت است و نیاز به استفاده از آستر نمی باشد. رنگ های ترمووود را میتوان به وسیله قلمو، غلتک و دستمال بر سطح اعمال کرد. همچنین موارد زیر را میتوان به عنوان دیگر مزایای چوب ترمو فهرست کرد:
امکان ترمیم موضعی
88%
ایجاد امکان تنفس برای چوب
86%
بدون ترک خوردگی، پوسته شدن یا تاول زدن
80%
بدون ضرر برای سلامتی انسان و محیط زیست
85%
سطح پوشش بسیار زیاد
72%

تفاوت رنگ چوب و رنگ های معمولی

ترمووود را میتوان از چند نظر دسته بندی کرد. اول از نظر نرمی و سختی چوب ترمو که بستگی به جنس چوب درختی دارد که منبع تولید ترموود شده است. اگر ترمووود را از درخت کاج تولید کرده باشند چوب ترمو نرم خواهد بود و به عنوان چوب نما مورد استفاده قرار می گیرد. اگر محصول از درختان پهن برگ تولید شده باشد ترمووود سخت خواهیم داشت که برای پوشش کف مناسب است.

انواع رنگ ترمووود

ترمووود را میتوان از چند نظر دسته بندی کرد. اول از نظر نرمی و سختی چوب ترمو که بستگی به جنس چوب درختی دارد که منبع تولید ترموود شده است. اگر ترمووود را از درخت کاج تولید کرده باشند چوب ترمو نرم خواهد بود و به عنوان چوب نما مورد استفاده قرار می گیرد. اگر محصول از درختان پهن برگ تولید شده باشد ترمووود سخت خواهیم داشت که برای پوشش کف مناسب است.

آماده سازی چوب ترموود جهت رنگ کاری

سطح چوب قبل از رنگ آمیزی باید خشک و عاری از گرد و خاک و چربی باشد در صورت وجود رنگ ازقبل به وسیله سمباده از چوب پاک کرده و سپس رنگ را روی چوب اعمال کرد رنگهای ترموود نیاز به هیچگونه حلال یا رقیق کننده ای ندارند و افزودن هر ماده ای به عنوان حلال یا رقیق کننده به رنگ از کیفیت رنگ می کاهد رنگ قبل از مصرف باید کاملا به هم بخورد تا قسمت رنگدانه و حلال موجود در رنگ کاملاً با هم ترکیب شود بهترین روش مخلوط کردن حلال و رنگ دانه ها در قوطی رنگ هم زدن توسط وسیله ای مانند میله چوبی یا فلزی است پس از هم زدن رنگ می توان با برداشتن مقدار کمی از رنگ آن را روی سطح خشک و تمیز چوب در راستای الیاف چوب به طور کامل پخش کرد نیازی نیست که حتما لایه ای دارای ضخامت قابل تشخیص از رنگ روی سطح چوب بر جای بماند میزان مطلوب میزانی ایست که صرفاً با حرکت دادن مکرر قلم روی سطح چوب به صورت لایه ای بسیار کم ضخامت پس از گذشت حدود ۱۰ دقیقه خشک شود این زمان بسته به گونه چوب متفاوت است این حرکت صرفا باید در راستای الیاف چوب باشد روش دیگر اعمال رنگ روی چوب به صورتی است که پس از پخش کردن و قرار دادن رنگ روی چوب به وسیله قلم می توان رنگ پخش شده یا لکه گذاری شده را با دستمال در راستای الیاف چوب کشید

برندهای معتبر رنگ چوب

AURO   |   ZOBEL   |   DIOTROL  |   MINWAX   |    PU    |    OSMO    |  TIKKURILA   |   HEMEL

زمان اعمال دست دوم رنگ روی سطح چوب

بهترین حالت ممکن برای دست دوم رنگ شرایطی است که از دست اول رنگ ۲۴ ساعت گذشته باشد اما در محیط هایی که  تهویه مطبوع دارند و جریان هوا اطراف چوب وجود دارد می توان دست دوم رنگ را پس از حدود ۱۲ ساعت روی سطح چوب اعمال کرد

این زمان در فصل گرم سال می تواند بین ۷ تا ۱۰ ساعت باشد

تعداد لایه های پوشش مورد نیاز

تعداد لایه پوشش مورد نیاز برای رنگ چوب ترمو در داخل ساختمان یک دست و در فضای خارج از ساختمان دو الی سه دست می باشد

دیدگاهتان را بنویسید