مقالات سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 ساعت 8:4

ترمو وود MCA اصلی

تشخیص ترمووود اصلی از ترمووود تقلبی کار سختی نیست. در این مقاله توضیحات کاملی در مورد نحوه تشخیص ترمووود اصل mca داده شده است. عطا گروپ دفتر فروش ترموود mca

ترمووود MCA


 
در کشور ایران شرکت مازند چوب آریا MCA در سال ۱۳۹۶ به این موفق به کسب مجوزها و گواهینامه های لازم جهت تولید ترمووود گردیده است. با ورود به وب سایت موسسه بین المللی ITWA نام شرکت مازند چوب آریا MCAبه عنوان عضو و نماینده رسمی این موسسه قابل رویت می باشد.منابع چوبی مورد استفاده MCA

لازم به توضیح است منابع چوبی مورد استفاده جهت تولید چوب ترمو نیز از کشور روسیه تامین شده که دارای ۲۵ درصد ذخایر چوبی دنیاست که به اکثر کشورهای اروپا شمال آفریقا چین آسیای میانه و ایران صادر می گردد . جهت اطلاع حضور مشتریان و خریداران محترم اعلام می گردد که سالیان نه چندان دور کشور فنلاند جزو خاک کشور روسیه بوده و پوشش گیاهی این دو کشور که در همسایگی هم نیز قرار گرفتند کاملاً یکسان است.

 


روش ساخت ترموود MCA

با توجه به اینکه شرکت مازند چوب آریا دارای سابقه ۲۰ ساله در صنعت چوب بوده و در منطقه استان آرخان گلسک کارخانه استحصال و بهره برداری چوب داشته با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین ماشین آلات و فنون برش و به کارگیری کوره های چوب خشک کنی چوب های کاج ( پاین و اسپیروس) با بهترین کیفیت به کشور ایران ارسال و در کارخانه مازند چوب آریا با تکنولوژی روز ITWA فلاند فرایند ترمو با استاندارد های ITWA تولید و به بازار عرضه می گردد .
شرکت ند چوب آریا تنها تولید کننده چوب استاندارد ترموبراساس ضوابط موسسه بین المللی ترمووود فنلاند ITWAدر ایران است .
شرکت یارتک پیشرو در صنعت ترموود فنلاند در سال ۱۳۹۶ با همکاری و سرمایه‌گذاری طرف ایرانی خود خط تولید چوب ترمو با تکنولوژی روز دنیا و بر اساس ضوابط موسسه بین المللی ترمووود فنلاند و همچنین توانایی و شرایط تولید و راه اندازی سایت و تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه که از بهترین چوب های کاج مناطق وسیعی از کشور روسیه تامین می شود را داراست.
یکی از شرایط مهم اهدا و واگذاری این صنعت داشتن منابع کافی چوب ترمواست با توجه به سابقه ۲۰ ساله شرکت در امر استحصال برش و خشک کردن چوب با دستگاه های مدرن صنایع چوب در کارخانه شرکت پارسا در منطقه آرخان گلسک کشور روسیه این امر به راحتی هرچه تمام تر امکان پذیر است با توجه به مهیا بودن تمامی شرایط جهت احداث خط تولید چوب ترمو شرکت یار تک با استقرار کادر فنی و مهندسی خود در ظرف چند ماه این امر محقق نموده وابتدای سال ۱۳۹۶ خط تولید چوب ترمودر ایران راه‌اندازی گردید بطوریکه مکانیزم وپروسه تولید تمام اتوماتیک و بدون هیچ گونه دخالت نیروی انسانی بوده و تمامی مراحل تولید و برنامه اتاق کنترل با نظارت موسسه بین المللی ترمووود فنلاند انجام می پذیرد تا در تمامی مراحل تولید چوب ترمو کنترل و کیفیت محصولات به نحو احسن انجام گیرد.
 

 

متخصصین MCA

سطح چوب قبل از رنگ آمیزی باید خشک و عاری از گرد و خاک و چربی باشد در صورت وجود رنگ ازقبل به وسیله سمباده از چوب پاک کرده و سپس رنگ را روی چوب اعمال کرد
با توجه به اینکه در طول راه اندازی پروژه متخصصین داخلی نیز در تمامی دوره های تخصصی زیر نظر کارشناسان موسسه بین المللی فنلاند آموزشهای لازم تئوری و فنی را گذرانده و با توجه به راه اندازی آزمایشگاه تخصصی مربوط به چوب ترمو این شرکت مازند چوب آریا قابلیت اظهار نظر در خصوص انواع چوب های ترمو را داراست.
متاسفانه تعدادی از شرکتهای بازرگانی وارد کننده به اظهار نظر فنی و کیفی محصولات چوب ترمو می‌پردازند که هیچگونه امکانات آزمایشگاهی تخصصی را نداشته و حتی نیروهای متخصص دوره دیده نیز ندارند.

 

تولیدات MCA

به لطف راه اندازی خط تولید چوب ترمو در حال حاضر با توجه به شرایط فعلی بازار از لحاظ واردات و صادرات وضعیت متغیر قیمت ارز روزانه 3000متر مربع چوب ترمو بدون هیچگونه مشکل به مشتریان تحویل می گردد.
در مقابل شرکت های وارد کننده چوب ترمو هیچکدام قادر به تامین تقاضا جهت مصرف در بازار داخلی را نداشته و یا بسیار محدود بوده و همین میزان محدود نیز با توجه به شرایط بازار و نابسامانی قیمت ارز امکان رقابت در بازار فروش را ندارند .
متاسفانه در این بین تعدادی از همکاران و شرکت های فعال در این حوزه با سوء استفاده از حسن نیت مشتریان اقدام به فروش محصولات شرکت MCA تحت عنوان چوب ترمو فنلاندی با قیمت بسیار بالا می نمایند از آنجایی که از لحاظ ظاهری امکان تشخیص بین چوبهای فنلاندی و چوب شرکت MCA وجود ندارد و تنها راه جلوگیری از این سوء استفاده ها اطلاع رسانی درست به مشتریان و خریداران محترم است.

 

مقاومت خمشی ترمووود

برای تست مقاومت خمشی از دو روش استفاده می شود یکی استفاده از قطعات چوبی بدون عیب در فاصله دهانه کوتاه و روش دیگر استفاده از قطعات با علوم طبیعی در فاصله دهانه طولانی تر است نتایج نشان می دهد در اثر حرارت دادن به چوب در دماهای بالاتر از ۲۲۰ درجه سانتیگراد کاهش قابل توجهی در مقاومت آن رخ می دهد .
بر اساس استاندارد و با استفاده از نمونه های بزرگتر مقاومت چوب نوئل تیمار شده در دمای ۲۳۰ درجه سانتیگراد و به مدت پنج ساعت بررسی شد.
قبل از انجام آزمایش باید نمونه های مورد نظر در رطوبت نسبی ۴۵ تا ۶۵ درصد متعادل سازی شوند. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که چوبهای حرارت دیده مقاومت کمتری نسبت به چوب های معمولی دارند .
در نهایت آزمایشات مطرح شده نشان می‌دهد مقاومت خمشی چوب ترمو نسبت به چوب معمولی ۴۰ درصد کاهش می‌یابد .
با این وجود در چوب هایی که در دماهای زیر ۱۹۰ درجه سانتیگراد به مدت ۴ ساعت تیمار حرارتی شده‌اند میزان افت مقاومت خمشی بسیار کمتر است.

 

استحکام ترمووود

به طور کلی رابطه بین مقاومت مکانیکی چوب با تراکم و چگالی برقرار است. چوب بعد از تیمار حرارتی دانسیته کمتری دارد به همین دلیل چوب ترمو در مواردی در مقایسه با چوب معمولی از مقاومت کمتری برخوردار است.
در عین حال نسبت وزن به مقاومت و استحکام ممکن است تحت تاثیر تیمار حرارتی نباشد. به خصوص که مقاومت مکانیکی چوب به شدت وابسته به رطوبت کمتر از نقطه اشباع فیبر است. به این علت چوب ترمو به علت رطوبت تعادل کمتر مزیت دارد.

 

چوب ترمو تقلبی در بازار ایران

با توجه به نوسانات ارزی به وجود آمده در سال جاری و همچنین مشکلات واردات کالا از جمله چوب ترمو همگی دست به دست هم داده تا قیمت این کالا به حدود ۲ الی ۳ برابر افزایش یابد اکثر عاملان فروش قیمت را به صورت ارزی اعلام نموده که در این میان فقط شرکت مازند چوب آریا MCA قیمت فروش را ریالی و با قیمت بسیار مناسب تر در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.
در این میان افراد سودجو با توجه به شرایط به وجود آمده اقدام به عرضه محصولات چوبی در بازار نموده که در یک سری کارگاه با سوزاندن دو طرف چوب و رنگ و جلای مختلف بر روی چوب های معمولی آنها را به عنوان چوب ترمو در بازار عرضه می کنند . مشتریان و خریداران بسیاری که آگاهی و شناختی از این محصول ندارند با توجه به داشتن قیمت مناسب در مقایسه با محصولات چوب ترمو اصلی اقدام به خرید می نمایند که پس از مدت کوتاهی این چوبها دچار مشکلات و تغییرات فیزیکی و ظاهری می شود.
همچنین بعضی از همکاران فعال در زمینه فروش محصولات ترمو نیز اقدام به واردات محصولات تقلبی ترمو از کشورهای اروپای شرقی اوکراین استونی نموده تفاوت قیمتی این محصولات با تولیدات اصل چوب ترموو چشم گیرند این چوبهای تقریبا بی کیفیت و با قیمت پایین و همچنین با استفاده از روش های غلط و غیر استاندارد فرآوری تولید شده اند وبه عنوان چوب ترمو فنلاندی در بازار به فروش میرسد
در مواردی همکاران چوبهای استحصال شده در جنگلهای کشور فنلاند را از لحاظ کیفیت خیلی متمایز و برتر اعلام می دارند که تا سالیان نه چندان دور کشور فنلاند جز خاک کشور روسیه بوده و در حال حاضر در همسایگی هم قرار دارند و نوع پوشش جنگلی منطقه کاملاً از چوب های یکسان با تنوع گونه ای کاملا مشابه است .
لازم است حضور خریداران محترم اعلام گردد جهت حصول اطمینان از کیفیت محصولات چوب ترمو حتما با کارشناسان فروش شرکت MCA در ارتباط بوده و حتی امکان بازدید از خط تولید شرکت MCA نیز همواره امکان پذیر است .

 

تولید ترموود تقلبی در ایران

با توجه به گسترش استفاده از محصولات چوبی به خصوص چوب ترمو در حال حاضر بعضی از تولیدکنندگان داخلی با روشهای غیر استاندارد به تولید برخی محصولات فرآوری شده می پردازند که این گونه تولیدات به هیچ وجه چوب ترمو نبوده و به کار بردن کلمه چوب ترمو در خصوص این تولیدات اشتباه و ممنوع است به این جهت که تولید چوب های ترمو دارای پروسه و مکانیزم ای بوده که موسسه بین المللی ترمووود فلاند ITWA آن را تعریف و اجرایی کرده است.

 


منبع:   تعداد بازدید : 464 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت


تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق است به عطا گروپ
طراحی سایت توسط شرکت داده پردازی پویان