• ترمووود

  ترمووود

  Thermowood چوبی با طول عمر بالا است و امروزه جهت نمای ساختمان ، روف گاردن ، طراحی باغ ویلا و ساخت آلاچیق مورد استفاده قرار می گیرد. برای تولید ترمووود یک فرایند ساده مورد استفاده قرار میگیرد و طی آن در نبود اکسیژن دمای چوب بیش از 180 درجه افزایش می یابد تا تغییرات شیمیایی در ساختار سلولوزی چوب رخ دهد و یک چوب ساده آسیب پذیر را به یک چوب مقاوم در برابر رطوبت و همچنین آفتاب تبدیل بنماید . مقاومت چوب ترمو به حدی است که جهت نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو به ترموود عنوان چوب نما نیز اطلاق می گردد.
   
  استفاده از ترمووود برای روف گاردن

   

  نحوه تولید ترمووود

  Thermowood مخفف عبارت Thermally modified wood است و علی رغم این که این فرایند به عنوان یک تکنولوژی فنلاندی معرفی میگردد، اما شرکت بلژیکی LDC Wood مدعی است که اولین تولید کننده رسمی این محصول بوده. فرایند تولید این محصول شامل سه مرحله می باشد و 72 ساعت به طول می انجامد. ابتدا الوارهای تازه بریده شده خشک می شوند و سپس به کمک رطوبت باقی مانده در چوب یک محیط بسته پر از بخار با فشار اتمسفر ایجاد می گردد چوب به دماهای بسیار بالا می رسد (بیش از 180 درجه) و در نهایت محصول سرد می گردد. این روش پر کاربردترین روش مقاوم سازی چوب در سال 2004 بوده است و روش دیگری به نام West Wood در سال 2004 جهت بالا بردن استقامت چوب نما معرفی گردیده است.
   

  مزایا و معایب ترمووود

  اساسا مقاوم سازی چوب به کمک گرمادهی برای انواع چوب ممکن است اما فرایند تولید ترمووود برای چوب هایی با بافت نرم مانند چوب درخت های سوزنی مناسب تر است و این نکته از نظر دوستداران طبیعت مزیت بزرگی در جهت توسعه پایدار به حساب می آید. در این روش مقاومت چوب ترمو در برابر شکنندگی تا 30 درصد نسبت به چوب معمولی کاهش یافته و علت آن رسیدن به دماهای بالا می باشد. به طور کلی ترمووود در برابر پوسیدگی و آفت حشرات ( مانند موریانه ) مقاوم بوده و دارای ساختاری پایدار، همگن و 100 درصد طبیعی است. نکته قابل توجه این است که رنگ ترموود پس از انجام فرایند پخته تر و تیره به نظر میرسد.
   

   

 • ترمووود

  linksمطالب مرتبط با صفحه ترمووودتمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق است به عطا گروپ
طراحی سایت توسط شرکت داده پردازی پویان